sobota, 11 sierpnia 2012

Psychologiczne badanie diagnostyczne


Do diagnostyki psychologicznej trafiają ludzie reprezentujący wszelkie zawody i narodowości. Są to osoby w każdym wieku, najróżniejszej kondycji intelektualnej, społecznej czy kulturalnej. Większość z nich zjawia się w gabinecie psychologicznym z jakimś określonym nastawieniem do badania i całego procesu diagnostyczno – terapeutycznego. Zdarza się, że pacjent żywi zupełnie nierealne oczekiwania lub nawet prezentuje pewne obawy co do procedury samego badania. 

W czasach niemal nieograniczonego dostępu do różnych informacji nastąpił wysyp wszelkiego rodzaju publikacji, dotyczących również psychologii i psychopatologii. Wiele z tych pozycji zostało napisanych przez wybitnych, dysponujących specjalistyczną wiedzą zawodowców. Niemniej często zdarza się jednak, że prezentowana przez pacjenta orientacja w zakresie psychologii i stosowanych przez nią metod jest zatrważająco niezgodna z rzeczywistością. Zwłaszcza, jeśli opiera się na magicznych doniesieniach pseudospecjalistów, publikujących rozmaite bzdury w ogólnodostępnych poradnikach, kolorowych czasopismach lub w Internecie. 

Czasami więc pacjent dysponuje wiedzą nie mającą kompletnie nic wspólnego z prawdą. W tym artykule postanowiłem zawrzeć podstawowe informacje na temat tego, czym w swej istocie jest kontakt z psychologiem i na czym polega psychologiczne badanie diagnostyczne. 

Jeśli temat Cię zainteresował, cały artykuł przeczytasz tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz