sobota, 23 lutego 2013

Podstawowe prawa i zasady psychopatologii (7)

7. Nadmiar przykrywa deficyt. Objawy kompensacyjne

W tradycyjnej diagnostyce psychologicznej przyjmuje się niepisaną zasadę, że jeżeli jakaś cecha przejawia u pacjenta zbytnie nasilenie, to najprawdopodobniej kryje się pod nią jakiś brak, jakiś niedobór. Zasada ta weszła zresztą do wiedzy potocznej: „krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje” – mówimy w odniesieniu do osób przechwalających się swoimi osiągnięciami, podbojami miłosnymi itd. 

Przykłady zastosowania tej reguły mnożyć można w nieskończoność. Wystarczy wspomnieć o niestabilnych emocjonalnie, lękliwych mężczyznach, którzy w kontakcie i badaniu diagnostycznym usiłują zaprezentować się jako prawdziwi twardziele. Prawdziwy twardziel po prostu jest twardzielem, nie musi na każdym kroku podkreślać swojej specyficznie pojmowanej „twardości” poprzez tatuaże, agresywne zachowanie czy uparte angażowanie się w „męskie rozrywki”.

W gabinetach psychologicznych czy seksuologicznych nie brakuje impotentów, którzy na co dzień godzinami opowiadają o swoich niezliczonych przygodach erotycznych. Snucie historii o podbojach miłosnych i „zaliczonych” kobietach częste jest wśród homoseksualistów nie akceptujących swej tożsamości płciowej, pragnących przekonać całe otoczenie o swojej heteroseksualności.

Osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości czasami namiętnie opowiadają o swoich niezwykłych osiągnięciach na polu, którego dotyczą kompleksy – niezależnie od tego, czy jest to nauka, sport, rozrywka czy jeszcze coś innego. 


Czytaj kolejną część...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz