piątek, 22 lutego 2013

Podstawowe prawa i zasady psychopatologii (5)

5. Im ostrzejszy przebieg choroby, tym lepsze rokowanie

Zasada ta dotyczy głównie zaburzeń psychotycznych. Ostry (w opozycji do „przewlekłego”) przebieg psychozy zazwyczaj pozwala przewidywać lepsze rezultaty leczenia i mniejsze konsekwencje choroby dla dalszych losów pacjenta.

Opiera się to na prostej zależności, że im bardziej burzliwy, bogaty i widowiskowy „zewnętrzny” przebieg choroby (a zatem wyraźnie widoczne objawy wytwórcze, w postaci halucynacji, urojeń, znaczne zmiany nastroju, żywe pobudzenie psychoruchowe itd.) tym mniejsze spustoszenie psychoza czyni wewnątrz intelektu i osobowości pacjenta. Zasadę tę szczegółowo opisał i wyjaśnił profesor Antoni Kępiński w swej doskonałej, klasycznej już monografii Schizofrenia

Zwykle tłumaczę to zainteresowanym na przykładzie przebiegu reakcji emocjonalnych u różnych osób – nie jest dla nikogo tajemnicą, że im silniej człowiek odreagowuje stres i przykre emocje, tym lepiej dla niego. Potocznie rzecz ujmując – osoba, która w trudnej sytuacji płacze, krzyczy i tłucze talerze jest być może nieco bardziej uciążliwa, ale jej stan psychiczny jest na ogół znacznie lepszy niż u osoby tłumiącej emocje wewnątrz siebie, nie okazującej uczuć (co, humorystycznie, jest doskonałą odpowiedzią na pytanie dlaczego histeryk, wykończywszy wszystkich wokół siebie, dożywa późnej starości... - artykuł o histerii przeczytasz tutaj). 

Czytaj kolejną część... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz