piątek, 22 lutego 2013

Podstawowe prawa i zasady psychopatologii (6)

6. Punkty styczne i cechy wspólne wszelkich zaburzeń psychicznych i emocjonalnych

Ogólnie rzecz ujmując - wszystkie zespoły i choroby psychopatologiczne mają ze sobą wiele wspólnego. Człowiek jest jednością psychofizyczną skonstruowaną w taki sposób, że wszelkie problemy i dysfunkcje w zakresie jednej sprawności czy jednej dziedziny życiowej natychmiast znajdują swe odbicie w dziedzinach i sprawnościach innych. 

W zasadzie w przypadku każdej choroby psychicznej następuje na przykład nieuchronne zaburzenie związków społecznych i funkcjonowania społecznego. Niezwykle rzadko zdarza się, żeby osoba chora psychicznie działała zadowalająco w rodzinie czy grupie społecznej – jeżeli nawet tak się dzieje, to tylko do pewnego momentu.


We wszelkich zaburzeniach psychicznych obecny jest element cierpienia, nawet jeśli postronny obserwator ma czasem wrażenie, że osoba chora należy do najszczęśliwszych na świecie. W rzeczywistości, jeśli nawet w chorobie obecny jest element wesołości, to zazwyczaj jedynie na zasadzie kompensacji – czego nam brakuje, tego czasem dostarczamy sobie w nadmiarze. Jako przykład podać można zaburzenia maniakalne lub zespół hebefreniczny w schizofrenii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz