piątek, 22 lutego 2013

Podstawowe prawa i zasady psychopatologii (4)

4. Zależność psyche – soma  


Człowiek jest jednością psychofizyczną. Oznacza to, że zwłaszcza na gruncie praktycznym nie jesteśmy w stanie jednoznacznie i w sposób ostry rozdzielić zjawisk psychicznych („psyche” – po grecku „dusza, umysł, psychika”) od zjawisk cielesnych („soma” – po grecku „ciało”).


W związku z powyższym należy powiedzieć, że w zakresie wszelkich chorób i zaburzeń obserwujemy w każdym przypadku wpływ zjawisk cielesnych na psychiczne i odwrotnie. Zaburzenia psychiczne skutkują zmianami i dysfunkcjami somatycznymi, zmiany i choroby somatyczne mają zawsze odzwierciedlenie w życiu psychicznym.

Przykładem zależności pierwszego kierunku może być chociażby depresja typu endogennego, w przebiegu której mamy do czynienia z licznymi, uwarunkowanymi psychologicznie, zaburzeniami fizjologicznymi (zaburzenia snu, łaknienia, bóle mięśni itp.).

Przykładem zależności „w drugą stronę” może być dowolna choroba fizyczna – związane z nią cierpienie lub nawet drobny niepokój przeżywamy psychologicznie jako zjawisko stresu, powodujące dyskomfort psychiczny i rozmaite zmiany w obrębie naszego nastroju, samopoczucia a nawet struktury poglądów i innych dyspozycji psychicznych. 


Czytaj kolejną część... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz