środa, 5 marca 2014

Depersonalizacja

depersonalizacja - wrażenie nierealności własnej osoby, zaburzenie lub utrata poczucia własnej tożsamości, uczucie, że własna osoba jest obca, dziwna, nierealna, nierzeczywista.

Delikatnie nasilona może być obecna w zaburzeniach nerwicowych, zaburzeniach adaptacyjnych (czyli po prostu w trudnych sytuacjach życiowych, ostrych stanach kryzysowych itd.) i tzw. zaburzeniach z pogranicza. Poważnie nasilona występuje w psychozach.

Depersonalizacja może występować w parze z tzw. derealizacją, czyli poczuciem dziwności, obcości, nierealności otaczającego świata i wówczas czasem rozpoznaje się zespół depersonalizacji-derealizacji3 komentarze:

 1. Nie jest dla mnie zbyt jasne czemu autor jako ilustrację umieścił dzieło Salvadora Dali. Dali to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli kierunku w sztuce zwanego surrealizmem (czy nadrealizmem). Śmiem powiedzieć, że surrealizm - nadrealizm nie wiele ma wspólnego z derealizacją czy nierealnością.

  Drugą obserwacją jest brak wzmianki źródła powstawania depersonalizacji i umieszczenie tego stanu obszarze zaburzeń z domniemaniem choroby. Warto może wspomnieć, że współczesne metody przesłuchiwań (broń boże nie nazwę ich torturami) polegają między innymi na wprowadzeniu klienta poprzez depersonalizację w stan utraty tożsamości.

  Jeśli zaś już wspomnieć o poczuciu dziwności, nierealności czy obcości to większość z nas (mam nadzieję) stany te zauważa gdy wsłuchuje się w reklamy, w perswazje marketingowe i w zaklęcia czarów sprzedawców. Myślę, że manipulantom z obszaru handlu, jeśli sprzedadzą komuś coś zbędnego, udaje się właśnie pozbawić u 'klienta', tymczasowo, kontaktu z realiami zwykłego życia. No bo co ma powiedzieć 80-letnia osoba gdy w jakiemuś cwaniakowi uda się jej sprzedać pastę do zębów zapobiegającą próchnicy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Zenonie drogi, uwagę co do obrazu uważam za słuszną, stąd też zmiana, może będzie Pan bardziej usatysfakcjonowany. Co do źródła tego zaburzenia... nie znam go, doprawdy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Źródłem jest lęk.

  OdpowiedzUsuń