czwartek, 6 marca 2014

Ekspansywność

ekspansywność - cecha osobowości polegająca na tendencji do chętnego, łatwego i szerokiego wchodzenia w kontakty towarzyskie, podejmowania ekspansji społecznej, nawiązywania nowych znajomości, czasem do dominowania w sytuacjach społecznych.


Pod wieloma względami cecha ta jest opozycyjna w stosunku do cechy autyzmu, można powiedzieć, że dwie te cechy stanowią w pewnym sensie bieguny jednego wymiaru (choć zwykle, jako przeciwieństwo autyzmu, wymienia się syntonię). 

1 komentarz:

  1. Ciekawi mnie kwestia czy cechy ludzkie (cechy charakteru) można również przypisywać krajom? Weźmy np. Rosję czy Amerykę - śmiało można stwierdzić, że te, co najmniej dwa kraje, posiadały i posiadają tendencje do chętnego, łatwego i szerokiego wchodzenia w kontakty towarzyskie, podejmowania ekspansji społecznej, nawiązywania nowych znajomości, czasem [ale tylko czasem Z.] do dominowania w sytuacjach społecznych. W końcu w tych krajach na najwyższym szczeblu drabiny decyzji siedzi człowiek i to co widzimy my to wynik decyzji tego czy innego człowieka - a jeśli ich 'towarzyskość' może nam się wydawać dziwna to już tylko świadczy o brak zrozumienia zasad zapodanych, bardzo dawno temu przez Mikołaja Machiavelliego, na których bazują współczesne nauki polityczne.

    Dlatego ekspansywność jest konieczną cechą charakteru każdego polityka.

    OdpowiedzUsuń