piątek, 7 marca 2014

Fototerapia

fototerapia -  jedna z metod leczenia depresji, polegająca na wystawianiu osoby chorej na działanie specjalnie dobranego światła. 

Idea fototerapii bierze się z obserwacji dotyczących tzw. sezonowego zaburzenia afektywnego (ang. seasonal affective disorder - SAD). Zaburzenie to występuje w tych okresach roku, kiedy ilość naturalnie występującego światła jest znacznie zmniejszona (jesień, zima, przedwiośnie). Problem SAD jest szczególnie wyraźny w rejonach świata objętych zjawiskiem nocy polarnej. Tak naprawdę jednak nie ma wątpliwości, że naturalne światło słoneczne również człowiekowi niezbędnym jest do prawidłowego funkcjonowania. Fototerapia prowadzona jest z reguły w specjalnych oddziałach leczenia depresji (oddziały fototerapii), gdzie stosowane są lampy generujące oświetlenie o niezbyt dużym nasileniu. Pacjenci poddawani są naświetlaniom przyjemnym, delikatnym światłem, a sesje naświetlań można połączyć z treningiem relaksacji i innymi ćwiczeniami.  


Ta forma leczenia może jednak polegać po prostu na częstym wystawianiu się chorego na działanie naturalnego światła słonecznego. Dlatego w okresach pogorszonego samopoczucia wskazane są spacery, czy po prostu przebywanie w nasłonecznionych miejscach.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz