sobota, 8 marca 2014

Halucynoza

halucynoza (in. omamica) – choroba psychiczna w której objawem podstawowym są halucynacje i towarzyszące im urojenia (urojenia bywają próbą interpretacji przeżywanych omamów). 

Czasami halucynozę określa się mianem parafrenii, lecz jest to określenie raczej przestarzałe, a zależność między halucynozą a parafrenią bywa różnie interpretowana w różnych źródłach. Niektórzy autorzy zrównują je znaczeniowo, inni wskazują, że jedna jest szczególnym przypadkiem drugiej.   Dość powszechnym przykładem halucynozy są urojenia pasożytniczej choroby skóry, kiedy chory trwa w niezachwianym przekonaniu, że pod skórą lub na niej egzystują u niego pasożyty, robaki, owady itd. Czasami urojenia te są chorobową interpretacją zjawisk występujących w przebiegu innych zaburzeń, np. cukrzycy, różnych chorób skóry, zaburzeń pracy układu nerwowego itd. 

Halucynozy mogą mieć różne uwarunkowania etiologiczne. Ważnym czynnikiem wywołującym omamicę są substancje toksyczne, np. alkohol oraz infekcyjne.  

Halucynoza ostra alkoholowa (psychoza Wernickego) - przykład psychozy alkoholowej, charakteryzującej się występowaniem urojeń i halucynacji. 

1 komentarz:

  1. Mam tak, że wstaję w nocy i chodzę po mieszkaniu, ściagam np. obrazy, wyjmuje coś z lodówki, wracam spać, rano to pamiętam ale w trakcie nie mam na to wpływu, dodam, że nie pije alkoholu. Czasami przerażam sam siebie, bo nie wiem, co mogę zrobić w tym stanie

    OdpowiedzUsuń