środa, 19 marca 2014

Odhamowanie

odhamowanie (w języku psychologii klinicznej) cecha psychologiczna lub objaw polegający na zbyt swobodnym zachowaniu, nieliczeniu się z innymi, czasami na nadmiernym skracaniu dystansu interpersonalnego, co objawia się w niezwykle ekspansywnym, przesadnie intruzywnym sposobie bycia. 

Osoba ujawniająca odhamowanie przekracza powszechnie przyjęte normy towarzyskie, np. niezależnie od okoliczności zwraca się do wszystkich przez ty, bez skrępowania zadaje najbardziej osobiste pytania, w sytuacjach wymagających powagi zachowuje się swobodnie czy wręcz głupkowato, składa osobom postronnym nieprzyzwoite propozycje itd. 

Odhamowanie może wynikać z najróżniejszych powodów, jak wpływ alkoholu i innych narkotyków, choroba psychiczna, niecodzienne pobudzenie emocjonalne itd. Bardzo często obserwowane w stanach maniakalnych. Częste w zaburzeniach osobowości. 

Odhamowanie zazwyczaj bywa objawem upośledzonej lub zniesionej kontroli nad własnym zachowaniem. W przypadku zaburzeń osobowości i zachowania może po prostu przyjmować postać rzucającej się w oczy nonszalancji i dezynwoltury. W poważniejszych zaburzeniach psychicznych może graniczyć z totalną dezorganizacją zachowania. 

Oznacza także brak poczucia wstydu, skrępowania, skłonność do podejmowania nieakceptowanych społecznie, często szokujących zachowań. 

Inne określenie tego samego zjawiska to rozhamowanie

1 komentarz: