piątek, 21 marca 2014

Osobowość nieprawidłowa

osobowość nieprawidłowa osobowość wykazująca trwałe zaburzenia, utrudniające jednostce prawidłowe przystosowanie do życia i funkcjonowanie, zwłaszcza interpersonalne i społeczne ale również osobiste. 

W psychologicznym sensie osobowość nieprawidłowa wykazuje cechy patologicznej konstrukcji, zazwyczaj dlatego, że któraś z cech tworzących osobowość jest nadmiernie nasilona lub przeciwnie – występuje w jej zakresie deficyt. Mój pierwszy wykładowca psychopatologii, dr Janusz Pałczyński, bardzo trafnie określał ten problem mówiąc, że o osobowości nieprawidłowej mówimy wtedy, kiedy ktoś ma w osobowości "czegoś za dużo, lub czegoś za mało". Osobowość nieprawidłową tworzą więc pewne skrajności, a dobre przystosowanie w psychologii zazwyczaj oznacza umiar i złoty środek w zakresie każdej z cech. 

Artykuł poświęcony osobowości nieprawidłowej przeczytasz TUTAJ.
Osobowość nieprawidłowa wykazuje więc przede wszystkim cechy pewnych dysproporcji pomiędzy swymi poszczególnymi składnikami, podczas gdy osobowość zdrowa jest rozwinięta harmonijnie, wykazuje cechy wewnętrznej spójności, proporcjonalności i uporządkowania.


Wyraźną cechą osobowości nieprawidłowej jest również występowanie wewnętrznych konfliktów (brak wewnętrznej konsekwencji). 

Najbardziej powszechnie występującą i najlepiej poznaną formą zaburzeń osobowości jest osobowość nieprawidłowa o cechach dyssojalnych (psychopatia).  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz