czwartek, 26 czerwca 2014

Psychometria

psychometria dział psychologii, nauka o pomiarze cech psychologicznych i o psychologicznych narzędziach pomiarowych (testach, kwestionariuszach, skalach, inwentarzach itp.).

Najkrócej rzecz ujmując mówi się, że psychometria jest po prostu nauką o testach psychologicznych, jest to jednak bardzo duże uproszczenie. Pomiar psychometryczny dotyczyć może właściwie wszelkich cech psychicznych, a nie każdą cechę czy zespół cech badamy przy użyciu testów. Na przykład osobowość bada się przy zastosowaniu kwestionariuszy osobowości, a określenie "test osobowości" moim zdaniem jest nagminnie, również w środowisku zawodowym psychologów popełnianym błędem (bo, w skrócie mówiąc, osobowości nie można "testować" w warunkach badawczych. Testowana jest ona w codziennych sytuacjach, na każdym kroku). W szerszym znaczeniu psychometria, mimo swojej nazwy, może więc dotyczyć również po prostu badania, nie tylko pomiaru. Zazwyczaj poprzez to pojęcie rozumie się jednak psychologiczne metody pomiarowe oraz naukę o ich konstruowaniu, stosowaniu, obliczaniu i interpretacji wyników. Prawdziwe, profesjonalne psychologiczne narzędzie pomiarowe (np. test) to zaawansowana i wymagająca bardzo długich i żmudnych prac badawczych metoda, od której należy bezwzględnie odróżniać wszelkie amatorskie, tworzone na przykład dla rozrywki psychozabawy czy ankiety. 

O procesie budowania takich metod zainteresowany Czytelnik przeczyta nieco więcej w artykule: Psychologiczne badanie diagnostyczne.        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz