piątek, 27 czerwca 2014

Terapia awersyjna

terapia awersyjna  postępowanie terapeutyczne, mające wywołać uczucie wstrętu do określonej substancji, sytuacji czy zachowania, stosowane czasem na przykład w leczeniu uzależnień. Polega na skojarzeniu określonego zachowania z jego negatywnymi konsekwencjami – na przykład jeśli po zachowaniu niepożądanym każdorazowo następuje kopnięcie prądem można spodziewać się, że zachowanie to zostanie wyeliminowane lub jego zakres, częstość i skłonność do niego zostaną ograniczone.
Warto jednak zaznaczyć, że terapia awersyjna jest rodzajem terapii objawowej – jeżeli bowiem nawet uda się wywołać, wynikającą z lęku przed konsekwencjami, niechęć do określonego zachowania (np. do picia, jeżeli po każdym sięgnięciu po alkohol natychmiast następują wymioty), zazwyczaj nadal działają mechanizmy odpowiedzialne za powstanie skłonności do tego zachowania. 

Typowym przykładem terapii awersyjnej jest terapia alkoholizmu z zastosowaniem esperalu

3 komentarze:

  1. Bardzo mi się podobają takie krótkie wpisy :) są treściwe, zawierają najpotrzebniejsze informacje. Jaka jest skuteczność takiej terapii w leczeniu uzależnienia alkoholowego?

    OdpowiedzUsuń
  2. Link do swojej strony można wstawić tak po prostu, bez zachwytów ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Terapia awersyjna jest dosyć skuteczna w leczeniu alkoholizmu.

    OdpowiedzUsuń