Informacje

Autorem i właścicielem bloga jest Wojciech Imielski.

Autorem wszystkich treści jest Wojciech Imielski. Ewentualne cytaty i zapożyczenia są wyraźnie oznaczone. 

Wszelkie zawarte w blogu treści można dowolnie kopiować i wykorzystywać do celów niekomercyjnych (podając imię i nazwisko autora oraz źródło pochodzenia - najlepiej link do artykułu w blogu) chyba, że są wyraźnie oznaczone jako cudza własność intelektualna.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ PONIŻSZE INFORMACJE:

Blog adresowany jest wyłącznie do osób elastycznych światopoglądowo, otwartych na nowe doświadczenia, tolerancyjnych i z poczuciem humoru. Nie istnieją dla mnie problemy wstydliwe, blog zawierać więc może treści dla wielu osób bulwersujące. Nie ma takiej dziedziny rzeczywistości, która nie interesowałaby mnie w ogóle, dlatego strona podejmuje tematy najróżniejsze, bez jakichkolwiek ograniczeń tematycznych. Tym bardziej, że każdy dotyczący człowieka czy ludzi temat ma swoje aspekty psychologiczne.   

Jeśli potrzebujesz przytulania, poklepywania po plecach i zapewnień, że wszystko będzie dobrze - źle trafiłeś. Poszukaj innych blogów. W wielu przypadkach, niestety, nie będzie dobrze, niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy, by było. Optymizm uważam za słuszną, ale mocno przereklamowaną postawę życiową. Staram się opisywać świat taki, jakim sądzę, że jest, nie taki, jakim większość osób chciałaby, by był. 

Jeśli jesteś rozhisteryzowanym mazgajem, potrzebującym zapewnień, że dasz sobie radę, bo świat jest piękny, również poszukaj gdzie indziej. Świat jest piękny, ale bywa też bardzo niebezpieczny. To zaś, czy dasz sobie radę, zależy głównie od ciebie, równie dobrze możesz więc nie dać sobie rady. Stoję na zdecydowanym stanowisku, że ogromną większość problemów mamy na własne życzenie, a istotą radzenia sobie jest chęć i umiejętność przyjmowania odpowiedzialności za swoje życie oraz ponoszenia konsekwencji własnych decyzji i poczynań. I jest to zasadnicze założenie mojego rozumienia psychologii klinicznej. 


Treści zawarte w blogu to w większości moje osobiste opinie i przekonania. Choć wiele wpisów powstaje w oparciu o lub z odwołaniem do ogólnie uznawanej wiedzy psychologicznej, zależy mi przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy praktycznej, a więc pochodzącej z zawodowego i życiowego doświadczenia. Charakter takiego materiału jest zaś z natury rzeczy bardzo osobisty i subiektywny. 

Wiedza prezentowana w blogu ma charakter przede wszystkim popularnonaukowy, ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu ograniczeniami. Duży nacisk kładę na przystępność i komunikatywność materiału, co siłą rzeczy implikuje konieczne uproszczenia i generalizacje

Proponowane przeze mnie rozwiązania określonych problemów mają charakter swobodnych sugestii i nie gwarantuję ich skuteczności w odniesieniu do konkretnych sytuacji. W przypadku każdej, pojedynczej osoby radzenie sobie z problemami natury psychologicznej wymaga przede wszystkim maksymalnego, osobistego zaangażowania, a rozwiązania muszą być ściśle adekwatne do specyfiki każdego szczególnego przypadku. 
Wojciech Imielski